logo Stereofotografie

Stereofotografie

Vzhledem k tomu, že jsou oči člověka navzájem posunuty, vidí každé poněkud jiný obraz pozorovaného objektu. Mozek si pak na základě zkušenosti vytvoří jeho prostorový vjem. Stereofotografie tento princip využívá k tomu, aby mozku umožnila vytvořit iluzi pozorování třírozměrného objektu pozorováním pouze dvourozměrné předlohy. Pro prohlížení je potřebné zajistit, aby každé oko pozorovalo pro něj určený obraz objektu, a mozek si pak opět vytvoří jeho prostorový vjem. Způsobů jak zajisti, aby každé oko pozorovalo jen jemu určený obraz je několik. Naproti tomu je v principu jen jeden způsob jak potřebné obrazy získat - pozorovaný objekt je potřebné vyfotografovat (nafilmovat, nakreslit...) z různých stanovišť, a to obvykle ve stejném okamžiku.

Anaglyph

Anaglyph je jednou ze stereoskopických technik, která umožňuje uživateli prostorově vnímat obrazy, fotografie, filmy a podobná díla. Tato metoda využívá rozložení obrazů pro levé a pravé oko na barevné složky (obvykle modrozelenou a červenou). Anaglyph je možno prohlížet nejen v tištěné podobě i na obrazovce monitoru s použitím brýlí, které mají pro každé oko jinak barevný filtr.

Výhodou anaglyphu je jeho velké rozšíření, příznivá cena za zhotovení snímků i cena brýlí pro jeho pozorování. Nevýhodou je, že bez brýlí je obrázek špatně pozorovatelný. Efekt prostorového vidění je někdy velmi překvapivý. Nečekejte však korektní barevnost výsledného vjemu.

Můžeme Vám nabídnout zhotovení stereofotografií těchto typů
  • statické objekty od makrofotografie počínaje až po velké celky
  • dynamické scény - reportáže, sport, běžné scény s pohybujícími se objekty
  • fotografie lidí, zvířat
  • letecké fotografie

Brýle pro pozorování anaglyphu mohou mít různou kvalitu nejen z hlediska mechanického provedení, ale také z hlediska správné barevnosti filtrů. Brýle s méně kvalitními filtry ve větší míře způsobují při pozorování anaglyphu dvojité obrysy. Vedle samotných brýlí ovlivňuje pozorování také správné podání barev monitorem, případně správná barevnost tisku. Kvalitu Vašich brýlí v kombinaci s přesností zobrazení anaglyphu si můžete vyzkoušet na této stránce.

brýle red - cyanbrýle red - cyan

Ukázka brýlí red-cyan.

Cena jednotlivých papírových brýlí se v internetových obchodech pohybuje okolo 25Kč až 50Kč za kus, plastových podle typu 250-300 Kč/ks. Pokud si u nás objednáte zhotovení stereoskopických fotografií, můžeme Vám dodat rovněž papírové, nebo plastové brýle potřebné pro jejich pozorování.


so_4.jpg
<<  1   2     >>

© Ing.Josef Hoffmann 2005-2017